Przejdź do treści
Logo

Aktualności Aktualności

" ZIELONYM DO GÓRY" - SADZIMY LAS

„Zielonym do góry" – SADZIMY las

Wiosna to okres wzmożonych prac związanych z wprowadzeniem młodego pokolenia lasu oraz przygotowania gleby w celu zainicjowania odnowień naturalnych z samosiewu.

Podstawą są zdrowe i duże sadzonki z poprawnie ukształtowanym systemem korzeniowym, które produkujemy w szkółkach leśnych. Produkcja, wynosząca około 800 milionów sadzonek, zaspokaja zapotrzebowanie leśnictw, a także osób prywatnych. Rokrocznie na terenie lasów wysadzone zostaje około 500 milionów młodych drzew i krzewów.

Nie bez znaczenia pozostaje miejsce sadzenia, bowiem dobór gatunku drzewa musi być zgodny z siedliskiem leśnym, lub w przypadku zalesień z klasą gruntu rolnego.

Coraz więcej sadzimy drzew liściastych - ich udział od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%, co jest spowodowane korzystnymi procesami i zmianami zachodzącymi w siedliskach.

W lesie znajdzie się także miejsce dla sadzonek drzew i krzewów np. tarniny, jarzębiny, jabłoni, derenia czy cisa, które wzbogacają różnorodność i jednocześnie ich owoce i nasiona są pokarmem dla ptactwa i zwierzyny.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

 

 stopień zagrożenia pożarowego

 

 

Polecamy Polecamy